Mīti par audio grāmatām

Ir daudzi un dažādi viedokļi un aizspriedumi par audiogrāmatām, jeb klausāmgrāmatām. Citi tās uzskata par lielisku laika veidu kā lietderīgi izmantot laiku, ko pavadi sēžot sastrēgumos, citi ir pret tām, jo tām nav tāda vērtībā kā taustāmai grāmatai. Kā tad īsti ir?
Mīts – ‘’es kaut ko palaidīšu garām, ja es nelasīšu, bet klausīšos’’ 

Patiesība: Audio grāmatu klausīšanās nav ne kāda šmaukšanās un nav iespējams izlaist kādu grāmatas ‘’lapaspusi’’. Domājiet par to, kā par Dailes teātra izrādes noskatīšanos nekā lugu lasīšanas literatūras stundās. Audio grāmatu narrators (ierunātājs) grāmatai piešķir jaunu elpu ar savas balss interpretāciju un pat četrkārtīgi, ja ierunātājs ir pats grāmatas autors. Starp citu, grāmatas autors ir pats labākais narrators, jo viņš grāmatu personāžiem piešķirs īsto balss skanējumu.

Mīts – narratoriem ir nepatīkama, griezīga balss. 

Patiesība: Ārzemju seriālā Seifeld (seriāls tika rādīts deviņdesmitajos gados) bija epizode, kur Džordžs klausījās grāmatu ierakstu un pārbijās, jo ierunātāja balss izklausījās pēc viņa paša. Gadu gaitā audio grāmatas ir attīstījušās līdz augstai kvalitātei un miljonu industrijai. Šodien slaveni aktieri, komiķi un pat paši grāmatu autori ierunā grāmatas (daži no narratoriem patiecoties ierakstiem ir kļuvuši slaveni). Noteikti iesaku apskatīt Audio Awards balvu ieguvēju sarakstu, lai būtu vieglāk izvēlēties savu pirmo audio grāmatu. 


Mīts – audio grāmatas ir domātas cilvēkiem, kuriem nepatīk lasīt. 

Patiesība: Es biju šī mīta piekritēja, līdz iepazinos ar vīrieti, kurš līdz saviem 25 gadiem bija noklausījies ap tūkstošs grāmatu un semināru ierakstu. Papildus viņš ir arī kaislīgs lasītājs, tam gan viņš atrod laiku tikai stundu dienā.  Man šķita, ka viņš blefo, lai viņš man iepatiktos, bet nē - izrādījās, ka viņam ir plaša audio grāmatu bibliotēka un viņš tās klausījās visur – braucot uz darbu un ikdienā strādājot. Ja tu iepazīties ar kādu, kurš tik tiešām milzīgā ātrumā papildina savus zināšanu krājumus, viņš pavisam noteikti klausās audiogrāmatas vai arī viņš ir dēmons :). 


Mīts – ‘’Kāpēc lai es klausītos audio grāmatu, ja man ir iespēja lasīt iesietu grāmatu?’’ 

Patiesība: Šis ir jauns izgudrojums, kas sniedz iespēju lasīt neizmantojot rokas vai acis. Pats pirmais un svarīgākais iemesls audio grāmatu mīlēšanai ir iespēja turpināt lasīt pastaigājoties, skrienot, adot, gatavojot ēst, laivojot vai lokot origami putniņus. Jebkura aktivitāte, kas prasa acu vai roku, bet ne ausu izmantošanu, sniedz lielisku iespēju lasīšanas laikam. Vai tad šis nebūtu ikviena cilvēka sapnis – darīt vairākas lietas vienlaicīgi? Audio grāmatas sniegs Jums iespēju maksimizēt lasīšanas laiku! 


Mīts – ‘’Klausīties audio grāmatas – tā ir ‘’šmaukšanās’’. ‘’

Patiesība: ‘’Izlasot’’ audio grāmatu, tiek iegūta tāda pati informācija, ko saņem lasītājs, grāmatu izlasot. Klausoties narratora ierunātu grāmatu, lasītājs uz kopējo teksta domu raugās citādāk. Narators ar savu balss intonāciju panāk spēcīgāku ietekmi uz ‘’lasītāju’’, izceļ humoru, iemāca pareizu izrunu, saklausīt un iemācīties atpazīt dialektus. Izmantojot audio grāmatas tehniku var vienkāršāk iemācīties svešvalodu, pielāgojot savu izrunu dzirdētajam. Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Populārākie raksti