Klausāmgrāmatu vēsture

Radot fonogrāfu, pirmo ierīci, kas spēja ierakstīt un atskaņot skaņu, radās tāds jēdziens, kā ‘’fonogrāfa grāmata’’ (Phonographic books), kas bija paredzēta neredzīgajiem. Pirmie vārdi, kurus Edisons ierakstīja un izdeva plašākai publikai bija ‘’Mērijai bija jēriņš mazs (Mary Had A Little Lamb). Šo ierakstu ikviens gribētājs varēja iegādāties par 18 dolāriem.

1931. gadā ar amerikāņu neredzīgo fondu, ASV Kongresa bibliotēkas neredzīgo grāmatu projektu, tika izveidota ‘’Runājošo grāmatu programma’’, kas bija paredzēta, lai nodrošinātu lasāmvielu ievainotajiem veterāniem Pirmajā Pasaules karā un citiem vājredzīgajiem. Pirmie testa ieraksti tika izveidoti 1932. gadā, iekļaujot nodaļu no populārās Helēnas Kelleres (Helen Keller) grāmatas ‘’Midstream’’ un Edgara Alana Po ‘’Krauklis’’ (The Raven).

Nu jau 80 gadu laikā audio grāmatas ir kļuvušas par vienu no populārākajiem mācīšanās un izglītojošās izklaides veidiem visā pasaulē, kuras ‘’lasa’’ ne tikai neredzīgie.
Thomas Edison and the phonograph

Audio grāmatas ir atrisinājušas aizņemto cilvēku problēmas – laika trūkumu zināšanu iegūšanai. Šāda veida grāmatas ir ērti ‘’lasīt’’ veicot jebkuru fizisku darbu, piemēram, tiek pļauta zāle vai vadīta automašīna. Paralēli tam, ir iespēja izlasīt vismaz trešdaļu savas mīļākās grāmatas. Kā audio grāmatas tiek ieskaņotas arī pasakas bērniem. 

Piemēram, kamēr mazais iemieg, vecāki atskaņo kādu no ierunātām bērnu grāmatiņām. Es domāju, ka ikviens atceras savu bērnības audio grāmatu - ‘’Sniegbaltītes skola’’ vinila plates ieraksta veidā, kura  bērnībā tika atskaņota. Nu jau šī pasaka ir aptuveni pusgadsimtu veca.

2012. gadā veicām pētījumu, lai noskaidrotu, cik bieži Latvijas iedzīvotāji lasa grāmatas. Mēs secinājām, ka 43% aptaujāto cilvēku grāmatas nelasa vispār, bet 86% norādīja, ja viņiem būtu vairāk brīvā laika, tad viņi labprāt izlasītu vismaz vienu vai vairākas grāmatas mēnesī.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Populārākie raksti